Cmentarz w Whyteleafe

Pomniki, cmentarze, pola bitew

Cmentarz w Whyteleafe

Postby Maciek » Mon Mar 17, 2014 10:10 pm

Witajcie
Wiedziony ciekawością i skuszony tabliczką War Graves, zajrzałem dziś na cmentarz w Whyteleafe, na płd. od Croydon.
Znalazłem tam sporą wojskową kwaterę, poświęconą głównie lotnikom. Leżą tam lotnicy angielscy, autralijscy, nowozelandzcy, kanadyjscy, czescy i polscy. Są tam nagrobki należące do por.C. Gauze z 605 County of Warwick Sqd <gdzie był jednym z kilku Polaków> oraz chor.J.Włodarczyka z T.T.C. (?).
O ile losy porucznika są łatwe do ustalenia, gdyż jego Dywizjon stacjonował w Croydon w trakcie Bitwy o Anglię a on sam zginął 15/11/1940 r., to drugi nagrobek oraz skrót T.T.C. nic mi nie zdradzają.

p.s. chętnie wysłałbym zdjęcia, ale są za duże :(
"We do not beg for freedom - we fight for it."
User avatar
Maciek
 
Posts: 258
Joined: Wed Jun 30, 2010 7:06 pm
Location: Purfleet, Essex

Re: Cmentarz w Whyteleafe

Postby CleaneR[SBS] » Sat Mar 22, 2014 8:12 am

Hej, nie mogę również nic znaleźć... jedynie znalazłem kilka więcej zdjęć z innych grobów:
http://stonechaser.blogspot.co.uk/2012/ ... etery.html
Oprócz T.T.C. jest jeszcze T.T.E.
Jeden z nagrobków: GEN. BRYG. W.J.KALKUS, C.B.E. T.T.E. 25TH FEBRUARY 1945 AGE 52
Jego ostatnim przydziałem było The commander of the Polish Air Force Base in Blackpool.
Tu masz jego dane z wiki (wiem, to marne źródło ale zawsze coś):
http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Kalkus
"Oto widzę ojca swego. Oto widzę matkę swoją, siostry swoje i braci. Oto widzę długi szereg tych, którzy byli przede mną. Oto ich zew, bym zajął wśród nich miejsce w Valhalli... gdzie bohaterowie żyją wiecznie."
User avatar
CleaneR[SBS]
 
Posts: 36
Joined: Sun Feb 16, 2014 11:27 am
Location: Coventry

Re: Cmentarz w Whyteleafe

Postby CleaneR[SBS] » Sat Mar 22, 2014 8:27 am

Coś jeszcze o nim znalazłem:
Po utworzeniu Inspektoratu Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii (po klęsce Francji) Kalkusowi powierzono drugorzędne stanowisko komendanta 18. OTU (Operational Training Unit) w Bramcote. Od końca 1941 Kalkus reprezentował Inspektorat Polskich Sił Powietrznych w bazie Blackpool.
https://www.infolotnicze.pl/2012/04/02/ ... aw-kalkus/
"Oto widzę ojca swego. Oto widzę matkę swoją, siostry swoje i braci. Oto widzę długi szereg tych, którzy byli przede mną. Oto ich zew, bym zajął wśród nich miejsce w Valhalli... gdzie bohaterowie żyją wiecznie."
User avatar
CleaneR[SBS]
 
Posts: 36
Joined: Sun Feb 16, 2014 11:27 am
Location: Coventry

Re: Cmentarz w Whyteleafe

Postby Kanonier » Sat Mar 22, 2014 8:58 pm

Cześć !
Krótki biogram na podstawie "Księgi lotników polskich" : Włodarczyk Józef, chor. mech. - W/O, P-781168, ur. 5 VII 1899. Pozostawał w bazie PSP w Blackpool. Zm. 26 VIII 1946 w szpitalu w Banstead.
User avatar
Kanonier
 
Posts: 1
Joined: Tue Dec 03, 2013 9:05 pm

Re: Cmentarz w Whyteleafe

Postby Maciek » Sun Mar 23, 2014 9:42 am

Dzięki Kosa, teraz już wszystko jasne. Jak widać wojskowe groby są rozrzucone po całej Anglii.
"We do not beg for freedom - we fight for it."
User avatar
Maciek
 
Posts: 258
Joined: Wed Jun 30, 2010 7:06 pm
Location: Purfleet, Essex

Re: Cmentarz w Whyteleafe

Postby Maciek » Sun Mar 23, 2014 9:44 am

sorry, ma być "Kanonierze"
"We do not beg for freedom - we fight for it."
User avatar
Maciek
 
Posts: 258
Joined: Wed Jun 30, 2010 7:06 pm
Location: Purfleet, Essex


Return to Miejsca pamięci

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron