Opłatek Karpacki 2013

Byliśmy tam i tam i ...

Opłatek Karpacki 2013

Postby przemek85 » Thu Jan 17, 2013 7:03 pm

Po raz kolejny braliśmy udział w opłatku.W tym roku w składzie ja i Adam.Niestey nagły atak zimy i całe 2cm śniegu nie dały angielskim drogowcom szans, i koledzy z północy nie mogli się zjawić.Na początku dzielenie się opłatkiem, obiad, kilka przemówień i loteria fantowa.Udało mi się wygrać mydło, korale i ścierkę do kuchni :D .Natomiast Adam wygrał oczywiście wino.Pani Kazimiera Janota-Bzowska, otrzymała 100% pomocy ze sprawami w których pomóc mogliśmy.Oczywiście godziny rozmów z wetranami,w tym jak zwykle nieoceniony był pan Franek Szuta.W tym roku większych zastrzeżeń do koszerności mundurów nie było, poza tym że niektórzy zarzucali nam przynależność do jednostki saperskiej, sugerując się kolorem patek.Wniosek prosty musimy poszukać materiału mniej granatowo-czarnego, a bardziej granatowo-niebieskiego ;)

.Image
Podział opłatka 1.

Image
Podział opłatka 2.

Image
Pan Franciszek Szuta z honorowym prezesem Józefem Wojteckim.

Image
Adam z Panią Kazimierą.

Image
Obecny prezes Pan Stefan Mączka rozmawia ze sprzedawcami biletów na loterie; Karoliną i Adamem.

Image
Jedn z fantów trafia na ręce Pana Zdzisława Pichety.

Image
Ja też wygrywałem.

;)
Zdjęcia od Waldka Jareckiego.
Image
User avatar
przemek85
 
Posts: 463
Joined: Sat Sep 24, 2011 8:11 am

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby Andrzej » Thu Jan 17, 2013 9:34 pm

Wielkie dzięki za relacje :). Jak widać gości było całkiem sporo i sądząc po uśmiechniętych twarzach spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze :).
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby Kosynier » Fri Jan 18, 2013 6:26 am

Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby Andrzej » Fri Jan 18, 2013 11:42 am

Dzięki Kosa za linki :). Z tego co wiem nasze służby kwatermistrzowskie już mają odpowiedni materiał na nowe patki ;)
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby Kosynier » Fri Jan 18, 2013 1:16 pm

No jesli tak to juz po :lol: :lol: :lol:
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby przemek85 » Sat Jan 19, 2013 6:24 pm

Kosynier dzięki za pomoc.
Adam już coś wynalazł wcześniej; uwagi na ten temat przekazane przez weteranów postawiły kropkę nad i.Temat ten był już poruszany wcześniej i nie chcę do jego wracać.Na potwierdzenie wrzucam zdjęcia z albumu Mariana Jaworskiego "Insygnia 2 Polski Korpus" wydana w 2009;

Patki piechoty;
Image

Patki saperów 3DSK;
Image


Nie chce poruszać tematu odcieni bo kojarzy mi się to z pewnym kawałem;
Anglik pyta drugiego anglika;
-jak się nazywa osoba nie odróżniająca kolorów?
-daltonista- odpowiada.
-a jak się nazywa osoba odróżniająca kolory?
-??
-rasista.

;)
Image
User avatar
przemek85
 
Posts: 463
Joined: Sat Sep 24, 2011 8:11 am

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby Andrzej » Sat Jan 19, 2013 8:33 pm

przemek85 wrote:Nie chce poruszać tematu odcieni bo kojarzy mi się to z pewnym kawałem;
Przemek, nie ma co tu dyskutować. Tylko ślepy nie zauważy różnicy mdzy patkami piechoty, saperów i naszymi :(.
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby Kangur AIF » Sat Jan 19, 2013 10:36 pm

Co do kolorów waszych patek jak i patek ze zdjęcia wyżej...
Wasze patki są zrobione z sukna w odcieniu Navy Blue (po naszemu granatowy) wyprodukowanego w UK i wykorzystywanego w armii brytyjskiej od lat 40. Kolory (odcienie) bardzo często się różnią od siebie choć posiadają ten sam RAL, oraz uzależnione są od tego czy materiał jest nowy czy już ma kilka lat i był poddany np działaniu promieni słonecznych, wody etc.

Zdjęcia zamieszczone wyżej z "kolekcji" to produkcja powojenna nie wojenna poczynając od patek skończywszy na odznakach kołnierzowych. Po za tym zdjęcia wykonane są przy dużym "natężeniu" światła przez co kolor się zmienia. Inna sprawa, że po ponad 50 latach wiele kolorów płowieje i jaśnieje. Dla przykładu kolor patek z oryginalnych mundurów:

http://www.warrelics.eu/forum/polish-ar ... ses-87761/


Kolor patek uzależniony w wielu przypadkach jest też od świata, refleksu błyskowego etc. To są patki z tej samej "partii" co wasze, (właściwie wasze, bo zawsze robię zdjęcia produktów tak na wszelki wypadek) w świetle fleszy:

Image
Image

Kto ma aparat niech se weźmie cyknie fotkę i zobaczy jak ma kolor patki. Tak, że tylko ślepy nie zauważy różnicy między patkami granatowymi piechoty z żółtymi wypustkami, a czarnych saperów z czerwonymi.
Tak więc osoba która wam zarzuciła "saperstwo" była, że tak powiem... "niedoinformowana".

btw.
To tak samo jak dywagacje i rozmowy na temat koloru tłoczonych beretów używany przez żołnierzy w IIKP - wszyscy twierdzą, że czarne bo tak można wnioskować ze zdjęć, a są granatowe (Navy Blue)
"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"
Kangur AIF
 
Posts: 169
Joined: Sun Dec 12, 2010 8:04 am
Location: Poland

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby Kosynier » Sun Jan 20, 2013 11:32 am

O beretach my juz opowiadalim Hubert , ale jesli tych berety byli jak u nas teraz w armii Francuski to trudno widziec czy czarne czy granatowe .
Trzeba miec oba pod reka i od momentu widac ale na zdejcie to nic . A moze tych berety byli " jasno " granatowe i widac roznice ???
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Opłatek Karpacki 2013

Postby Kangur AIF » Sun Jan 20, 2013 11:51 am

Nie no jasne :)
Tekst odnośnie beretu to taki mały off topic ale nie będę tu zmieniał tematu bo post tyczy się "Opłatka Karpackiego" :)
Jak uda mi się dokopać do zdjęć i "treści" odnośnie tego beretu w IIKP to podeślę.
"Dumny to kraj, który ma bohaterów... biedny to kraj, który ich potrzebuje"
Kangur AIF
 
Posts: 169
Joined: Sun Dec 12, 2010 8:04 am
Location: Poland

Next

Return to Nasze rekonstrukcje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron