Blanco

Te bardziej i mniej koszerne ;)

Blanco

Postby Sebol » Tue Oct 26, 2010 5:27 pm

Witam
Zastanawiałem się nad tym produktem z WPG http://www.onlinemilitaria.net/shopexd. ... 2981&bc=no oraz nad sposobem podanym na tej stronie http://www.blancoandbull.com/repro-blan ... am-method/ .

Zdecydowałem się na sposób drugi przy użyciu pasty i farby i oto efekt:

Image

...zdjęcie robione przy dziennym świetle (bez lampy) na Denison-ie (z SoF-u).
Myślę że metoda ta daje dobry efekt i postanowiłem "blanco-wać" resztę ekwipunku - komplet na 1SBS w czasie operacji Market Garden.

Pozdrawiam
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Blanco

Postby Andrzej » Tue Oct 26, 2010 10:12 pm

Ja dalej nie jestem przekonany co do blanco w brygadzie :( Są głosy i argumenty za i przeciw. Ja na razie nie blancuję.
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Blanco

Postby Sebol » Mon Nov 15, 2010 4:10 pm

Andrzej wrote:Ja dalej nie jestem przekonany co do blanco w brygadzie :( Są głosy i argumenty za i przeciw. Ja na razie nie blancuję.


Andrzej - wczoraj rozmawialiśmy o tym temacie i powiedziałeś że musiał być rozkaz wydany przez dowódcę w sprawie blancowania ekwipunku i że albo mieli wszyscy albo żaden.Na zaprzyjaźnionym forum Tobie Ojczyzno, Marcin wstawił fotkę plecaka znajdującego się w zbiorach muzeum w hotelu Hartenstein.

Image

...należał do dowódcy 2 batalionu ? (oznaczenie na nim)

Wygląda zatem na to że rozkaz był...bo przecież taka samowola by chyba nie przeszła ;)
...rozmawiamy oczywiście o użyciu blanco podczas operacji M-G.
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Blanco

Postby Robspad » Mon Nov 15, 2010 10:03 pm

Ten plecak ma oznaczenie Kompanii Dowodzenia 2. Batalionu. Mógł należeć do każdego żołnierza z tej kompanii. A najprawdopodobniej należał do kogoś, kto obsługiwał radiostację WS38 MK2 – leży obok. Nie jestem pewien czy jest to eksponat z polskiego kontenera, który został wydobyty razem z radiostacja po drugiej stronie Renu. Może Gary Jucha miałby jakieś dokładniejsze informacje.
Co do blanco to nie musi być wcale tak, że albo wszyscy, albo nikt. Dyslokacja jednostek była w różnych miejscach i wydawanie sprzętu także następowało w różnych miejscach. Uzupełniano sprzęt itd. Nie wszyscy chyba mogli mieć czas na pokrycie blanco i wysuszenie oporządzenia.
Robspad
 
Posts: 18
Joined: Sun Oct 17, 2010 6:24 pm

Re: Blanco

Postby Andrzej » Mon Nov 15, 2010 10:53 pm

Czyli w takim razie trzeba przyjąć, że blanco było raczej regółą niż wyjątkiem. I w grupie większość (lub wszyscy) powinni mieć webing poblancowany. Ale czysty też nie będzie błędem ;)
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Blanco

Postby Sebol » Tue Nov 16, 2010 8:24 pm

Żebyście mnie źle nie odebrali :twisted:

Ja mam 2 kity blanco i bez.To też to od nas zależy kiedy i jak się zaprezentujemy.
Chciałem tylko dać wam do myślenia nad sposobem kamuflażu podczas operacji M-G.Tak jak pisze Rob, na pewno wszystkie oddziały nie mogły go mieć.
Ale skoro mamy namacalny dowód na to że 2 Batalion miał przeprowadzony ten zabieg to może pierwszy też ?
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Blanco

Postby Robspad » Tue Nov 16, 2010 11:26 pm

Sprawa nie jest taka prosta, jakby się wydawało.
Jak wspominałem, przed akcja poszczególne pododdziały Brygady stacjonowały w różnych miejscach i część sprzętu miała pod ręką, a część sprzętu wydawano im dopiero tuż przed akcją.
Generalnie w armii obowiązywały zasady kamuflażu i były stosowne instrukcje, ale czy aż konieczne było wydawanie oddzielnego rozkazu? Nie wiem, ja się nie spotkałem, choć nie wykluczam, że tak mogło być. Inicjatywa mogła być oddolna za aprobatą dowódcy pododdziału, lub mogła wyjść od samego dowódcy.
Specyfika desantu raczej mniejszy nacisk stawia na dodatkowy specjalny kamuflaż. Można się zastanowić na co kamuflaż np. sanitariuszowi. Każdy jednak dostawał siatkę maskującą. Więc nie był to tylko zwykły szalik pod szyję dla fasonu.

Przeglądałem wiele zdjęć i starałem porównać odcienie. Jest to trudne, bo czasem filtry na obiektywie lub warunki pogodowe, czas naświetlania kliszy i inne rzeczy mogą wpłynąć na odcień. Porównując to do np. plam na denisonie, którego kolorystykę można mniej więcej określić, nie można jednoznacznie stwierdzić czy oporządzenie było blancowane czy nie.

Gdzieś toczyła się dyskusja na forum, gdzie stwierdzono, że na podstawie zachowanych oryginalnych elementów oporządzenia z bitwy używano blanco no. 105. Ten kolor jest jasno zielonkawy i bardzo mało wpływa na odcień. Przy czym trzeba się zastanowić czy wszyscy używali tego koloru i czy w ogóle wszyscy używali blanco oraz co konkretnie było pokryte tą farbą - oporządzenie podstawowe, czy także np. bandoliery do Stena?

Co do tej torby haversack, To chciałbym w 100% być przekonany, że pochodzi z pewnego źródła, np. została wykopana razem z kontenerem. Wiem, że czasem do muzeum trafiają eksponaty z różnych źródeł i nie wykluczone, że ktoś może w dobrej wierze przekazać coś, co było wykonane dopiero później - jak np. ten wielki orzeł na hełmie spadochronowym, który jest w muzeum. Sam widziałem jak w drodze wymiany pewne rzeczy trafiają do muzeum i jak z niego wychodzą te, które zostały uznane za mniej przydatne, lub zbędne. Muzeum też posiłkuje się reprodukcjami lub rzeczami które powstały później. W Oosterbeek też są takie rzeczy na ekspozycji.

Dlatego uważam, że niech każdy robi jak uważa i jak mu odpowiada. Oczywiście w ramach np. drużyny żołnierze raczej wyglądali podobnie.
Robspad
 
Posts: 18
Joined: Sun Oct 17, 2010 6:24 pm

Re: Blanco

Postby Andrzej » Tue Nov 16, 2010 11:37 pm

Sebuś sam sobie przeczysz. W jednym miejscu piszesz za Robspadem, że "...na pewno wszystkie oddziały nie mogły go mieć". A w następnym zdaniu, że skoro 2 baon miał (a w zasadzie kompania dowodzenia 2-go baonu) to: "...może pierwszy też". A może zgodnie z teorią Robspada, i nie tylko, właśnie pierwszy nie miał blanco :twisted: . Dalej nie rozstrzygnęliśmy i myślę, że dopóki nie wyjdzie na światło dzienne rozkaz na temat blanco nie rozstrzygniemy tego. Pytałem, przywołanego w innym miejscu, Garego Juchę na ten temat i odpowiedź była raczej przeciwko blanco w brygadzie podczas M-G. Dalej więc uważam, że webbing z lub bez blanco jest OK.
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Blanco

Postby Sebol » Thu Nov 18, 2010 11:07 pm

Hej

Chciałem w ten sposób poznać wasze zdanie jako bardziej "zakopanych" w tym temacie, stąd trochę prowokacyjny ton mojej wypowiedzi.

A pro po bandolierów do stena - to spotkałem się z opinią ze brygada ich nie miała :? A jakie jest wasze zdanie ?
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Blanco

Postby Robspad » Fri Nov 19, 2010 12:46 am

Bandoliery do Stena były w Brygadzie, widać je na kilku zdjęciach przed odlotem na akcje.
Robspad
 
Posts: 18
Joined: Sun Oct 17, 2010 6:24 pm

Next

Return to Nasze graty

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron