Welcome to the Market Garden Veterans Association

Wiadomo ;)

Welcome to the Market Garden Veterans Association

Postby Sebol » Sat Aug 13, 2011 12:59 pm

"Welcome to the Market Garden Veterans Association" - mieliśmy okazje rozmawiać z przedstawicielem tego stowarzyszenia, podczas uroczystości w "The National Memorial Arboretum" viewtopic.php?f=28&t=88 .

Początkowo nie zwróciłem na ulotkę uwagi bo co można nowego dowiedzieć się o operacji M-G :lol:

Jak widać można.... :(

Oto pierwsza sprawa w ulotce nie ma ani słowa o polakach :( :

Image

...jest za to lista "jedynych bohaterów" tej operacji oraz opinia weterana że strategia była dobra (Boże chroń marszałka Montgomerego), a "my" mieliśmy pecha.
No ja mam inne zdanie, a największego pecha to niestety mieli żołnierze 1SBS - będąc wysłanymi na operacje w momencie kiedy dokładnie wiedziano jaki będzie jej dalszy los :( .

Druga sprawa to strona główna ów stowarzyszenia, bardzo ładna wygrywająca wdzięcznie motyw przewodni z filmu...
http://www.mgva-nijmegen.tk/

Ale przejdźmy do rzeczy, po naciśnięciu zakładki Market Garden ukazuje nam się historia operacji i tu oczywiście "przez przypadek" już jesteśmy wymienieni jako część, aby następnie w ostatnim akapicie przeczytać następującą informację:

cyt." but also Polish Paratroopers who, due to the bad weather, had not been able to jump at Driel on September the 21st."

I tu nasunęło mi się pytanie czy to ja opuściłem kilka kartek w książce, czy może komuś się skleiły, a może nadal zależy na utwierdzaniu (w taki czy inny sposób) ludzi w przekonaniu że bitwa o Arnhem została stracona przez Polaków, który zabrakło w tym krytycznym momencie...

Na ABWO ma być przedstawiciel tego stowarzyszenia, myślę ze można go zapytać uprzejmie o te brednie na stronie stowarzyszenia MGVA.

Czekam na wasz komentarz do tej sprawy.
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Welcome to the Market Garden Veterans Association

Postby Kosynier » Sat Aug 13, 2011 1:51 pm

:twisted: :twisted: :twisted: To jeszcze nowa prawda :evil:
Zgadzam sie z toba Seba ze można go zapytać uprzejmie o te brednie na stronie stowarzyszenia MGVA. :evil:

Co powiedzial General Sosabowski do Generala Browninga i jego sztabu przed tą operacją ???

Skoki Polakow zostały rozłożone na 4 dni,
Informacje na temat sił niemieckich były fałszywe,
Prom, który miał im pomoc w przekroczeniu Renu mial zniszczone liny, przez pociski i przez to spokojnie mógł sobie spłynąć do morza.

Polacy byli jako kozły ofiarne za niepowodzenia i niekompetencje Browninga .
Sosabowski umieścil Browniga nos w swoim " gównie " dlatego on chciał jego głowe po Operacji M.G . :twisted:
Czy musimy teraz tez jeszcze raz głodować na znak protestu?
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Welcome to the Market Garden Veterans Association

Postby Andrzej » Sat Aug 13, 2011 4:45 pm

Witam

Co do ulotki to się zgadzam, ale na stronie jesteśmy wymienieni jak i inni uczestnicy tej operacji i przecież nie napisali żadnego kłamstwa. W tym cytacie jest mowa o tej części brygady która została zawrócona w dniu 21/09. Jak wiemy zostali oni zrzuceni 23/09 pod Grave.

Szukanie dziury w całym i tworzenie spiskowych teorii dziejów to nie moja bajka.
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Welcome to the Market Garden Veterans Association

Postby Maciek » Sat Aug 13, 2011 7:35 pm

Anglicy nie lubią dzielić się sławą i chwałą... ulotka świadczy o tym, że potraktowali nas "per noga", tak jak ich byli głównodowodzący Montgomery i Browning.
Na szczęście wszyscy, przede wszystkim weterani znają prawdę. Zresztą my też możemy wydać swoją ulotkę z naszą wersją wydarzeń ;)
"We do not beg for freedom - we fight for it."
User avatar
Maciek
 
Posts: 258
Joined: Wed Jun 30, 2010 7:06 pm
Location: Purfleet, Essex

Re: Welcome to the Market Garden Veterans Association

Postby Sebol » Sat Aug 13, 2011 10:00 pm

Andrzej wrote:Witam

Co do ulotki to się zgadzam, ale na stronie jesteśmy wymienieni jak i inni uczestnicy tej operacji i przecież nie napisali żadnego kłamstwa. W tym cytacie jest mowa o tej części brygady która została zawrócona w dniu 21/09. Jak wiemy zostali oni zrzuceni 23/09 pod Grave.

Szukanie dziury w całym i tworzenie spiskowych teorii dziejów to nie moja bajka.


Wiec tak, moim zdaniem takie przedstawianie sprawy i manipulowanie faktami jest kłamstwem, bo nigdzie w tym opisie nie ma ani jednego słowa że brygada wylądowała, a tylko informacja (na początku) że brała udział we wspólnej operacji. Tekst mówiący o tym że 21 września brygada nie wylądowała można interpretować jako że to była jej całość. O tym że było lądowanie jej części, kilka dni później pod Grave nie ma wzmianki w tym opisie.
Ten kto pisał ten tekst nie zadał sobie trudu żeby w sposób umiejętny przedstawić fakty historyczne.
Pod koniec tekstu można wyczytać że Polacy wraz z Brytyjczykami od 9 dni bronili pozycji pod Arnhem... to czytający może sobie zadać pytanie to jak to 21 nie wylądowali, a walczyli 9 dni???

To że Ty mój drogi znasz historię i fakty to dobrze, ale postaw się na miejscu osoby zielonej nie mającej pojęcia o tym temacie, a chcącej przez np. tę stronę poznać te wydarzenia.

Nikt nie szuka dziury w całym, tylko chce zwrócić uwagę na kłamliwe stawianie sprawy w dniu 21 września (przez autora tego opracowania) - zamierzone czy też nie!
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Welcome to the Market Garden Veterans Association

Postby Andrzej » Tue Aug 16, 2011 3:53 pm

Sebastian ten tekst jest tak skrótową wersją opisu op. M-G, że krótszej chyba ani Ty ani ja nie czytaliśmy i wg. mnie posądzanie autora o KŁAMSTWO jest przesadą. Ale oczywiście żyjemy w wolnym kraju i każdy może mieć swoje zdanie. Nasz udział został przedstawiony w takim samym skrócie jak i Brytyjczyków i Amerykanów. Możemy się również przyczepić dlaczego nie ma ani słowa o holenderskim ruchu oporu. Możemy tylko po co?

Sebol wrote:można wyczytać że Polacy wraz z Brytyjczykami od 9 dni bronili pozycji pod Arnhem... to czytający może sobie zadać pytanie to jak to 21 nie wylądowali, a walczyli 9 dni???

21-go nie wylądowali pod Driel ale 9 dni walczyli w Arnhem.
Naprawdę myślisz, że ktoś zainteresowany tematem poprzestanie na tym tekście i nie sięgnie do ciekawszych źródeł ?
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Welcome to the Market Garden Veterans Association

Postby Sebol » Tue Aug 16, 2011 5:08 pm

Andrzej - chodzi mi o to że w tekście nastąpiło uproszczenie, czy też manipulacja faktami bo właśnie 21 września pod Driel wylądowały polskie bataliony 2 i 3. A to przecież 1 batalion został zawrócony i lądował później pod Grave.
Dlatego uważam ze jest to kłamliwa informacja , zamierzona czy też nie.

Co do pominięcia zasług holenderskiego ruchu oporu - wiesz nie zwróciłem na to uwagi.

Myślę że na stronach takich organizacji nie powinno być takiego stawiania sprawy (stronniczego). Wiesz pewnie bym to olał ale dziwnym trafem się stało że ta ulotka pochodzi z tej organizacji i tak po nitce do kłębka...
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm


Return to Hyde Park

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron