Dziadek - spadochroniarz :)

Wiadomo ;)

Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Sebol » Wed Aug 24, 2011 1:29 pm

Witam, nie wiem czy wiecie ale mój niestety nieżyjący dziadek (od strony mamy), był spadochroniarzem w 19 Batalionie Powietrzno-Desantowym, a później w 18 Kołobrzeskim Batalionie Powietrzno-Desantowym w Bielsku-Białej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/18_Bielski ... odesantowy

Oto kilka pamiątek:

Image

Na górnym zdjęciu - typowy uraz wśród skoczków - skręcenie kostki, (drugi od lewej dziadek), na dolnym zdjęciu - lata 60te ćwiczenia batalionu w Bieszczadach, cmentarz w Baligrodzie (dziadek widoczny w prawym rogu w tle drugi od prawej już w randze majora - jako oficer sztabowy).

Pozdro
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Kosynier » Wed Aug 24, 2011 6:57 pm

Czesc :D

Widzialem twoje pamiatki dziadka na innym foru :roll: milo mi ich widziec tutaj :)
Ma pytanie normalnie twoj dziadek by musial miec jeszcze innego znak ?

Bo ten na prawo byl uzywane przes wojsk powietrznodesantowych od 1958 do 64 , a ten na lewo od 1967 !
Tak ze dla mnie by brakowal ci tymczasowa odznaka skoczka spadochronowego wojsk powietrznodesantowych z lat 1964-67 ( zarzadzenie glownego inspektora szkolenia - wiceministra obrony narodowej Nr 71 z 16 Wrzeniu 1964 r ) tak odznaka wyglada do odznaka ispadochronowego wojsk lotniczych . Taki odznak widac na zdecjie 6 PDPD podczas defilady na cwiczeniach " burza pazdziernikowa " w Erfurtu , pazdziernik 1965 r .

Takie pamietki by dobrze widzialem u siebie :D :D :D nIestety od dziadkow mi nic nie zostalo :cry: one walczylich w 1920-1921 a ich dokumenty lub paietki zgineli na drodze miedze Polski i Francji gdziesz w Westphalie ( Kassel ) :?

Pozdro
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Sebol » Wed Aug 24, 2011 7:40 pm

Hej,

Musiał bym zapytać mamy jak to dokładnie z dziadkiem było,wiem że do Bielska przyszedł z Krakowa z całą rodziną, wiem że służbę rozpoczął zaraz po wojnie w 1946 lub 47 roku.

Oto zdjęcie w stopniu majora czyli pasowało by lata 60-te, a znak spadochronowy prawdopodobnie otrzymał później.

Image

...jak będę w domu, to przekopie archiwum rodzinne i zapytam mamę czy nie było innych odznak i dokumentów ;)
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Kosynier » Thu Aug 25, 2011 5:32 am

Czesc :D

Ok ! dzieki Seba ;) choc to juz jest temat LWP , to ten temat mnie bardzo interesuje :D
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Sebol » Tue Sep 20, 2011 4:13 pm

...kilka wygrzebanych zdjęć z rodzinnego albumu:

Image
Image
Image

Dakota czy nie ? oto jest pytanie :shock:
Image

;)
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Maciek » Thu Sep 22, 2011 6:33 am

Sadze ze jest to Douglas C-47 Skytrain alias Dakota, spora ich ilosc (ok.700) trafilo do ZSRR w ramach Land-Lease a pozniej do lotnictwa LWP. Sowieci rozpoczeli licencyjna produkcje w 1938r., ale wprowadzili kilka charakterystycznych zmian. Najbardziej rzucala sie w oczy wiezyczka strzelecka zamontotowana na grzbiecie kadluba oraz przesuniecie w stosunku do oryginalu drzwi ladunkowych.
"We do not beg for freedom - we fight for it."
User avatar
Maciek
 
Posts: 258
Joined: Wed Jun 30, 2010 7:06 pm
Location: Purfleet, Essex

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Kosynier » Thu Sep 22, 2011 6:54 am

Witam ;

Niestety to ruska kopia Lisunov Li-2 ,produkowana w ZSRR . Ale 9 Prawdziwe C47 Skytrain sluzyli w LOT po wojnie .
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Maciek » Thu Sep 22, 2011 9:21 am

jestes pewien? ja bede sie upieral przy swoim :P
"We do not beg for freedom - we fight for it."
User avatar
Maciek
 
Posts: 258
Joined: Wed Jun 30, 2010 7:06 pm
Location: Purfleet, Essex

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Kosynier » Thu Sep 22, 2011 10:16 am

Pewne , pewne :roll: na razie jestem w pracy a ksiaki w domu , a tego zdobylem na google :oops:
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Dziadek - spadochroniarz :)

Postby Kosynier » Wed Feb 08, 2012 7:30 pm

Witam ;

Dostalem od przyjaciula tych naszwyki ( miedze innych :D )

_ Oznaka rozpoznawcza sztabu 19 BPD ( " KREPOL " ) kolor niebieski
_ Oznaka rozpoznawcza 1 Ksz od 19 BPD ( " KREPOL " ) kolor czerwone
_ Oznaka rozpoznawcza 3 Ksz od 19 BPD ( " KREPOL " ) kolor jasne niebieski
_ Oznaka rozpoznawcza 2 Ksz od 19 BPD ( " KREPOL " ) kolor biale
_ Oznaka rozpoznawcza bat mozdz 19 BPD ( " KREPOL " ) kolor zolty ( mi brakuje :cry: )
_ Oznaka rozpoznawcza 6 PDPD projeckt z 1965 r
_ Oznaka rozpoznawcza 6 PDPD projeckt oznaki dla pododdzialow szturmowych 10 Bpd z 1967 r
Image
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche


Return to Hyde Park

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron