Stamford

Pomniki, cmentarze, pola bitew

Stamford

Postby Andrzej » Mon Apr 02, 2012 11:07 pm

Witam

W ostatnią niedzielą mój syn miał turniej rugby w Stamford. Odstawiłem go na boisko i uzbrojony w aparat fotograficzny i wskazówki Gary'ego udałem się na zwiedzanie miasta.
Jak wiemy (lub nie ;)) w Stamford był sztab 1SBS po przenosinach ze Szkocji i po operacji M-G. I właśnie pierwsze kroki skierowałem w stronę Rock House - budynku sztabu. Budynek jest w świetnym stanie.

Image

Na jednym z narożników jest tablica pamiątkowa.

Image

Image

Image

Następnie doszedłem do kościoła przy którym była tablica z nazwiskami poległych żołnierzy ze Stamford w I i II WŚ.

Image

Image

To co jednak najbardziej interesuje nas to mała mozaika na chodniku w prawym, dolnym narożniku zdjęcia :)

Image

A tu zbliżenie.

Image

Prawda, że ładne ??
Takimi słowami zagadnęła mnie starsza pani. Po mojej twierdzącej odpowiedzi powiedziała, że na tej Tablicy jest nazwisko jej wujka. Zginął w I WŚ. Jak dowiedziała się, że jestem Polakiem i szukam pamiątek związanych z brygadą, powiedziała, że doskonale pamięta tych chłopców. "Wiele razy chodziłam z nimi na tańce". "Dobrze tańczyli i byli gentlemenami". "Dobrze, że moja mama nie o wszystkim wiedziała ;DDDD". Okazało się, że jej mama przyjęła na kwaterę dwóch naszych żołnierzy. Nawet próbowała przypomnieć sobie ich nazwiska :). Po serdecznym pożegnaniu poszedłem dalej, szukać grobu Smokey'a, maskotki naszych spadaków.

Image

Image

Image

Po drugiej stronie ścieżki znajduje się pomnik/obelisk poświęcony naszej brygadzie.

Image

Image

Image

Kiedy robiłem te zdjęcia przystanąl przy mnie starszy pan, ale nie weteran II WŚ, z psem, wyprężył się na baczność frontem do pomnika, zasalutował po angielsku i bez słowa poszedł dalej. Było coś magicznego w tej scenie.

To wszystkie znane mi miejsca gdzie upamiętniona jest nasza brygada.
Aha jeszcze coś, małe "then and now" ;)
Porównajcie te dwa zdjęcia:

Image

Image

i te dwa

Image
zdjęcie ze zbiorów Gary'ego Juchy.

Image

Za widoczną w tle stacją BP jest Rock House - sztab brygady.
Starałem się stanąć w tych samych miejscach co fotografowie oryginalnych zdjęć :)

Następnie wróciłem dopingować syna.
Niestety nie miałem czasu żeby zajechać do Tinwell, żeby zobaczyć tablicę w tamtejszym kościele poświęconą katastrofie w której zginęło 26 naszych spadochroniarzy i 8 amerykańskich lotników. Następnym razem.

Udało mi się natomiast zajechać pod lotnisko w Spanhoe z którego startowali nasi spadochroniarze do operacji M-G. Obiekt ten jest w tej chwili własnością prywatną. Przed wjazdem jest obelisk poświęcony 315 amerykańskiej grupie transportowej.

Image

Image

Image

Image

Image

i tablica informacyjna

Image

Jadąc ze Stamford w stronę lotniska pokonałem prawdopodobnie (układ dróg mógł się trochę zmienić przez te parę lat) tą samą drogę którą pokonywali kilka razy żołnierze z 2-ej kompanii przed ostatecznym wylotem do Arnhem. Stacjonowali oni w Easton on the Hill. Droga wiedzie z tamtąd przez Collyweston - Duddington - Laxton i jesteśmy już w Spanhoe.

Wycieczka była fantastyczna. Za podpowiedzi muszę podziękować Gary'emu.

Gary thank you very much. Without your help I couldn't see all this amaizing places. Thanks a lot :)
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Stamford

Postby Kosynier » Tue Apr 03, 2012 5:12 am

Gratuluje i serdecznie dziekuje za tego reportaz !!! :D
Image"Polskie żołnierzy przyjezdzace ze wszystkich krajów , walcza o wolność innych narodów,Lecz umieraja zawsze z myślą o Polsce ."
When one man says to another,"I know what let's do today, let's play the war game."... everybody dies !
User avatar
Kosynier
 
Posts: 407
Joined: Mon Sep 20, 2010 10:50 am
Location: Na drugi stronie kanalu la manche

Re: Stamford

Postby przemek85 » Tue Apr 03, 2012 9:01 am

Już wiem jak i gdzie spędzimy wolny czas z Karoliną, w najbiższą świąteczną niedziele :)
Image
User avatar
przemek85
 
Posts: 463
Joined: Sat Sep 24, 2011 8:11 am

Re: Stamford

Postby Andrzej » Tue Apr 03, 2012 9:37 am

Dzięki Kosa :)
Stamford jest piękne. Nic dziwnego, że Sosab wybrał sobie to miasteczko na miejsce dla sztabu ;)
Przemek, pojedźcie również do Tinwell, to tylko mila lub dwie od Stamford, może kościółek będzie otwarty i uda Wam się zrobić zdjęcia tej tablicy. Jakby co służe mapkami lokalizującymi miejsca, które sam odwiedziłem.
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Stamford

Postby Hasiorex » Tue Apr 03, 2012 9:48 am

Kurna ,

zazdroszczę Wam chłopaki że macie łatwy dostęp do takich miejsc :( Przynajmniej mogę sobie na fotkach pooglądać :) Dzięki Andrzej za super relację ! Muszę się kiedyś wybrać na tygodniową objazdówkę po U.K.

Pozdrawiam

Marcin
Image

Image
Hasiorex
 
Posts: 13
Joined: Wed Sep 21, 2011 4:02 pm
Location: Dublin, Ireland

Re: Stamford

Postby Andrzej » Tue Apr 03, 2012 12:33 pm

Dodatkową ciekawostką może być to, że w miejscu gdzie teraz jest Stamford Rugby Club był obóz jeniecki. Podaję to za "tubylcami". Nie sprawdzałem tego w innych źródłach.
_______________________________
Pozdrawiam

Andrzej Mazur

Image

"W życiu musi być dobrze i niedobrze.
Bo jak jest tylko dobrze,
to jest niedobrze"

ks. Jan Twardowski
User avatar
Andrzej
 
Posts: 789
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:12 pm
Location: Kettering

Re: Stamford

Postby Sebol » Tue Apr 03, 2012 4:53 pm

Świetna relacja :o ;)

Wielkie dzięki :!:
Sebol
 
Posts: 887
Joined: Tue Jun 29, 2010 10:24 pm

Re: Stamford

Postby Polski44 » Tue Apr 03, 2012 7:18 pm

Glad to have been able to help ..

Gary J.
Polski44
 
Posts: 41
Joined: Wed Nov 10, 2010 11:24 am

Re: Stamford

Postby Desantownik » Wed Apr 04, 2012 12:09 am

Piękna relacja, Andrzej
Muszę w końcu kiedyś kopnąć do UK w odwiedziny :P
Desantownik
 
Posts: 4
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:49 am

Re: Stamford

Postby Maciek » Wed Apr 04, 2012 7:28 am

Piekne "okolicznosci przyrody" ;) gratuluje wycieczki.
"We do not beg for freedom - we fight for it."
User avatar
Maciek
 
Posts: 258
Joined: Wed Jun 30, 2010 7:06 pm
Location: Purfleet, Essex

Next

Return to Miejsca pamięci

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron